Videolu Vücut Geliştirme Hareketleri

300’den fazla vücut geliştirme hareketinin videolu anlatımı!  Burada Türkiye’nin en geniş kapsamlı egzersiz listesini bulacaksınız ve her egzersizin videosunu izleyebileceksin. Egzersizleri iyi bilmek, kendi programınızı oluşturmada en önemli adım sayılabilir.

Açıklama:

Agonist

Hareketi sağlayan kas.

Antagonist

Agonist kasın neden olduğu hareketin aksi yönünde eklemi hareket ettirebilen kas.

Hedef

Egzersizin hedef aldığı temel kas.

Sinerjist:

Hedef kas grubuna hareket sırasında yardımcı olan kas.

Stabilizator

Bir postürü (duruşu) korumak veya eklemi sabit tutmak için kasılan ve bu sırada hiç hareket etmeyen veya çok az hareket eden kas.

Dinamik Stabilizator

İki eklem boyunca uzunluğu hiç değişmeden veya çok az değişerek hareket eden ve bu hareketin etkisiyle hedef ekleme doğru kısalan ve bitişik ekleme doğru uzayan biartiküler (iki ekleme bağlı) kas.

Aynı zamanda fiksatör olarak da bilinir. Dinamik stabilizasyon birçok tüm-vücut hareketinde kullanılır.

Dinamik stabilizator, agonist kasın rotasyon kuvvetine karşı koyarak eklem stabilizasyonuna yardımcı olur. Sitede kas isminin yanına d koyarak ifade ediliyorlar.

Antagonist Stabilizator

Bitişik eklemdeki biartiküler kasın gerilim potansiyelini korumak için kasılan kas. Antagonist stabilizator kas, hareket boyunca veya hareketin bir kısmında kasılabilir.

Antagonist kaslar, biartiküler kasların kullanıldığı birçok izolasyon egzersizinde kasılır. Antagonist stabilizator, agonist kasın rotasyon kuvvetine karşı koyarak eklem stabilizasyonuna yardımcı olur. Mesela Rectus Femoris “Lying Leg Curl” hareketi sırasında Hamstring kaslarına karşılık kasılır.

Antagonist stabilizator kasları omurga ve kalçalar da dahil olmak üzere eklemlerin postüral dizilimini korumak için de kasılır. Mesela “Rectus Abdomini” ve “Obliques” kasları Deadlift veya Squat sırasında Erector Spinae kasının omurgaya uyguladığı çekme kuvvetine karşı koyar.

Bu karşı kuvvet omurganın hiperekstansiyonunu engeller ve Erector Spinae’nin gerilim potansiyelini korur.

Sitede kas isminin yanına a koyarak ifade ediliyorlar.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın