Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller Mi?

Eğer vücut geliştirmeyle ilgileniyormuş gibi gözüken ama çalışıyor musun diye sorduğunda çalışmadığını söyleyen 12-17 yaş arası bir gence, neden çalışmadığını sorarsanız %99,9 ihtimal boyumun uzamasına engel olmaması için gibi bir cevap alırsınız. İşin kötü yanı bunu ona tanıdığı bir vücut geliştirme veya spor hocası söylemiştir.

Tabi o da hiç araştırma zahmetine katlanmadan bu lafa tamamen inanır ve boyunun uzamasına engel olur korkusuyla vücut geliştirme çalışmaz…

Peki bu doğru mu? Vücut geliştirme gerçekten boyun uzamasına engel oluyor mu? Hayır tabi ki olmuyor. Tabi ki bu tamamen bir saçmalık (detaylar az sonra) ama detaylara girmeden önce neden milyonlarca insanın bu ve bunun gibi saçma sapan şeylere bu kadar kolay inanabildiğini öğrenmeniz gerekiyor.

Açıkçası insanlar kendilerine söylenen her şeye araştırmadan, kayıtsız, şartsız inanma eğilimindedirler ve böylece onları her şeye inandırabilirsiniz. Faşist, komünist, liberal ve kapitalist olan birbirine tamamen zıt 4 kişi bile aşağıda gördüğünüz gibi bu konuda hemfikir.

Eğer bir yalanı yeterince uzun, yeterince gürültülü ve yeterince sık söylerseniz, insanlar inanır. İnsanları, bir yalana inandırmanın sırrı, yalanı süreki tekrar etmektir. Sadece tekrar, tekrar ve tekrar söyleyin. – Adolf Hitler

Yeterince sık söylenen bir yalan, gerçek olur. – Lenin

İnsanın laneti, ve neredeyse yaşadığı tüm trajedilerin sebebi, onun muazzam, inanılmaza inanabilme kapasitesidir. – John Stuart Mill

Gerçek pantolonunu giymeden; yalan, dünyanın yarısını dolaşır. – Winston Churchill

Mit ise halk arasında bir şekilde ortaya çıkan ve sonra zamanla yayılıp, halkın çoğunluğu tarafından doğru zannedilen ama aslında yanlış olan söylentilere denir. Bilinçli insanlar, deliller ve yapıcı araştırmalarla insanları inandıkları mitlerin yanlış olduğuna ikna etmeye çalışır ama insanlar ilk duyduklarının doğru olduğundan daha emindir.

İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır. – Mark Twain

Kötü bir milli eğitim sistemi, sorumsuz bir medya, cahil ve okumayan bir toplum bu tür mitlerin gelişip, yayılması için eşsiz bir ortam sunar.

Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller Mi?

Tabi bu satırları okuyan sizler de “insanlar beyinlerinin %10’unu kullanır, Pitbull’un çenesi ısırınca kitlenir, şu köpeğin çenesi şu kadar ton basar, ampulü Edison icat etti (sadece geliştirdi), Armstrong uzayda ezan sesi duyup Müslüman oldu (yalan), soğuk hava soğuk algınlığına neden olur, yağlar kasa çevrilir (çevrilmez), Mike Tyson’ın yumruğu 1,5 ton veya basketbol boyu uzatır gibi bir sürü mite yürekten ve kuşku duymadan inanmakla beraber “ağırlık çalışmak boyun uzamasına engel olur” sanıyorsunuz çünkü Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkili personeli bilgisayar başında Solitaire oynamakla meşgul ve o yüzden ben bu yazıyı yazmak zorundayım ve onların yapmadığı işi yapıp size durumu anlatmaya çalışacağım.

Vücut Geliştirme Boyu Kısaltır Mı?

Bu mitin ilk ortaya çıkışı 1964’de Japonya’da yapılan ve köylerde yaşayan çocukları inceleyen bir araştırmaya dayanıyor. Araştırmaya göre her gün saatlerce ağır yük altında çalışan çocuklar kısa boyluydu. Fakat bu çocuklar aynı zamanda çok da kötü besleniyordu. Böylece bütün dünyaya ağır yük altındaki çocukların kemiklerindeki büyüme plakları zarar görür ve boy uzaması durur gibi bir mit yayıldı. Bu bilimsel bir çalışma değil aslında bir çalışmanın tamamen yanlış yorumlanmasıydı. Çalışmayı yapanlar bile buna şaştı kaldı ama olan olmuştu.

Oysa erken yaşlarda ağırlık çalışmanın boyun uzamasına engel olduğu hakkında ipuçları gösteren bir araştırmayı bırakın, böyle bir araştırma yapılmamış bile. Kısacası ağırlık çalışmanın boyun uzamasına engel olduğunu gösteren HİÇBİR araştırma, çalışma veya bilimsel delil YOK! Amerikan Pediatri Derneği açıkça “ağırlık çalışmanın çocuklarda boy uzamasına engel olmayacağını” söylüyor. Yani biri size küçük yaşlarda ağırlık çalışmak boyun uzamasına engel olur derse tamamen atıyordur ve ısrar ederse ondan söylediklerini destekleyecek bir araştırma göstermesini isteyin.

Tam aksine aslında erken yaşta  ağırlık çalışmak çocuğun kemik yapısı için çok faydalı. Kemik erimesi (Osteoprosis) ileri yaşlarda ortaya çıkan ve kemiklerin kalsiyum kaybederek giderek incelmesine neden olan bir hastalık. Hastalık genelde dışarıdan alınan düşük kalsiyum yüzünden, vücudun eksik kalsiyumu kemiklerden alması yüzünden meydana geliyor ama kişideki kemik yoğunluğunun düşük olması da hastalığı körüklüyor.

Yapılan araştırmalar erken yaşta ağırlık çalışmanın kemik yoğunluğunu artırdığını gösteriyor. Ayrıca ağırlık çalışmak fiziksel gücü artırır, kas koordinasyonunu geliştirir, diğer sporlardaki performansları artırır ve sakatlık riskini azaltır.

Dikkat edilmesi gereken nokta, küçük yaştaki çocukların bir hareketin nasıl yapıldığını çok çok iyi öğrenmeden ağır kaldırmaması gerektiği.

Boyun kısa kalmasındaki en önemli etkenlerden biri kötü beslenme ve protein yetersizliği… Eğer kişi çocukluğunda yeterli protein alamazsa, boyu kısa kalıyor. Protein açısından zengin beslenmeye çalışın. Ve eğer gıdalardan yeterli protein alamıyorsanız iyi bir protein tozunu günde 1 veya 2 kez kullanmanız çok faydalı olacaktır.

Aynı şekilde boy uzamasını arttırmak için Büyüme Hormonu arttıran bir supplement kullanmanız da faydalı olabilir. Bence en uygun ürün Universal GH Max. Bunların yanı sıra glutamin supplementleri de Büyüme Hormonunu arttırıyor ve boyunuzun uzamasına yardımcı olabilir.

Günlük yeterli kalorinizi alın. Eğer kalori almazsanız vücudunuz yeni dokular (ve yeni kemik dokuları da) üretemez. Kalorileri sağlıklı kaynaklardan, özellikle de sağlıklı yağlardan, elde etmeye çalışın.

Günlük 1000 mg. Kalsiyum tüketin. Kalsiyum kemikleri büyütür ve yapı taşıdır.

Aç karnına alınan 500 mg Niacin’in (B vitamini çeşidi) HGH seviyesini arttırdığı biliniyor. Alacaksınız tercihen yatmadan önce alın.

Yeterli D vitamini almayı unutmayın. D vitamini vücudun kalsiyumu absorbe etmesi için gereklidir. D vitamini eksikliği kemikleri zayıflatır ve boy uzamasını engeller. Günlük 600 IU D vitaminine ihtiyacınız var. Ne yazık ki gıdalarda fazla D vitamini yok. Sadece somon, uskumru, alabalık vs gibi yağlı balıklarda, yumurta sarısında bir miktar bulunuyor. D vitamini temel olarak güneşlenerek alıyoruz. Ama bence en uygunu günlük 1000 IU içeren bir D vitamini takviyesi almak.

Çinko eksikliği gençlerde boy uzamasına engel olabilir. Peynir, kırmızı et, kaju, ayçekirdeği, badem, bulgur, makarna ve keten tohumu gibi gıdalar tüketerek günlük en az 11 mg. çinko almaya dikkat edin.

Ayrıca düzenli beslenmek ve özellikle de yeterli C vitamini (günde 90 mg+) tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak ve boyunuzu kısa bırakacak çocukluk hastalıklarından sizi koruyacaktır.

Bunu söyledikten sonra basketbolun da boy uzatmadığını eklemeden olmaz. Kişinin boyu tamamen genlerine ve beslenmesine bağlı olarak gelişir. Basketbolcular basket oynadıkları için uzun boylu olmaz. Uzun boylu oldukları için başarılı bir basketçi olma ve sizin karşınıza çıkma ihtimalleri daha fazladır. Basket antrenörleri okullarda seçme yaparken en uzun boylu çocukları seçer.

Aynı şekilde halterciler genel olarak kısa boyludur çünkü kısa boylu bir haltericinin başarılı olma ihtimali daha fazladır. Aynı kilodaki 1.60 ve 1.70 boyundaki iki halterci de aynı yükü kaldırır ama kısa olan 10 santim daha az kaldırır. Böylece daha az iş yapmış olur ve aynı ağırlığı kaldırmak için daha az kuvvet harcaması gerekir. Yani halter boy kısaltmaz. Sadece kısa boylu insanlar daha başarılı halterciler olur, TV’de karşınıza çıkar ve siz “Bakın bütün halterciler kısa boylu. Demek ki halter çalışmak boyun uzamasına engel olur” diye düşünürsünüz.

Internette gördüğünüz “hipnozla, bitkisel ürünlerle, egzersizlerle veya başka bir şekilde boy uzatma teknikleri tamamen deli saçması şeyler ve bunların tek hedefi insanları kandırıp paralarını çalmak!

Bir şeye sadece duyduğunuz için inanmayın. Bir şeye sadece konuşulduğu veya bir sürü insan tarafından anlatıldığı için inanmayın. Bir şeye öğretmenleriniz veya büyükleriniz söyledi diye inanmayın. Geleneklere veya töreler inanmayın çünkü onlar yüzlerce yıldır uygulanır; fakat gözlemlerden ve analizlerden sonra, bir şeyin akla uygun olduğunu, hem bireye hem topluma faydalı olduğunu bulursanız, o zaman onu kabul edin ve onunla yaşayın. – Buda

Edit: Bu kadar şey yazdım, ama hala sormaya devam ediyorsunuz!

15 yaşındayım vücut geliştirme çalışsam boyum kısa kalır mı?​

facepalm

16 yaşındayım vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi???

facepalm2

Vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi?????????

double-facepalm

Vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi?????????????????

triple-facepalm

Vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi??????????????!!!!!!!!!!!!!!

yeter

Vücut geliştirme boyumu kısa bırakır mı??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bang to the keyboard

Vücut geliştirmeye gidicem ama boyum kısa kalır diye korkuyorum!!!!?????

kurt in pain

Benzer Yazılar

None found

 1. Bilgilendirme için teşekkür ederim, sonunda benimle aynı fikirde olan bir insan. Genelde ailem dahil çevremde ki bir çok insan boy uzamasında ağırlık kaldırmanın dezavantaj olduğunu veyahut boy uzamasını engellediğini söyler. Ben bu ilk denildiğinde araştırmıştım ve bilimsel bir kanıt veya yazır bulamamıştım, Bundan dolayı da bana “boy uzamaz” diyen çevreme “elinde böyle bir kanıt var mı?” diye soruyorum. Genelde birşey göstermeye çalışıyorlar ama genelde senin dediğin gibi gördükleri şeylere dayanarak birşeyler önüme sunuyorlar, Bende bunun akla mantığa dayanmadığıno ortada bir bilimsel kanıt olmadığını, Bunları yapsamda bir değişiklik olmadığını dile getiriyorum. Birde şu basketbol boy uzatır mı konusuna gelince, eskiden basketbola giderken o dönemde bir anda boyum uzamıştı ve kendimce “basketbol boy uzatır’a” inanmaya başlamıştım. Sonra bir gün basketbol kulübüne gitmeye karar verip, araştırmaya başlamıştım. Yine aynı şekilde önüme böyle birşey’in kanıtlı olmadığını veya direk böyle birşeyin olmadığını söyleyen yorumlar görüyordum, sonra basketbola yazıldım ve 2 Ay gittim (bu aralar kilom 55 çünkü çok düzenli yemek yemiyordum), sonra eskiden basketbola giderken boyumun uzamasının temel sebebinin düzenli beslenme olduğunu anlamıştım (birde o zamanlar c vitamini fazlasıyla alıyordum).

  Umarım yazdığın yazı bir çok kişide boy olarak olmasada kişisel olarak gelişim sağlar.

  Cevapla
 2. Hocam çok teşekkür ederim sizlere gayet açıklayıcı bir yazı olmuş.Neredeyse her tafata gördüğüm ve doğruluğundan daima şüphe ettiğim bu söylentilerin yalan olduğunu görmek beni gerçekten baya rahatlattı çünkü hem boyumun uzamasını hem de düzgün bir vücuda sahip olmayı istiyorum.

  Cevapla
 3. Merhabalar yazıyı okudum abimin dediğine göre bir arkadaşı başlamış benim yaşlarımda boyu kısa kalmış ve pişman olmuş bende korktum açıkçası spora gitmeye yaşım 15 buçuk boyum 169 172 arası tam ölçmedim kilom 72 ve vücudum çok yağlı ve popom biraz büyük neredeyse omuz genişliğime gelecek spora başladığım zaman popom da küçülürmü?

  Cevapla
 4. 15 yaşındayım boyum 155, ağırlık kaldırmıyorum ama kaslarımın gelişmesi için egzersiz yapıyorum , annem ile hemen hemen aynı boydayım , babam 1.70 fln genetiğe bağlı olarak ne kadar uzarım? Ayrıca bacaklarımı gevşetmek için 3 aydır egzersizler yapıyorum ve hala uzamadım. Bnde 170 fln olmayı çok istiyorum , sizce o kadar uzarmiyim?

  Cevapla
 5. 15.5 yaşındayım boyum:170 cm kilom: 70kg .
  Biraz iri yapılıyım bu boyumun uzamasında etkisi nasıl olur? Etkisi varsa yaklaşık kaç kilo olmam lazım kemik ,kas ve yağ ağırlığım ne kadar olmalı
  LÜTFEN CEVAPLAYINIZ.FİZİKİ YAPIMIN GÜÇLÜ OLMASINI İSTİYORUM

  Teşekürler.

  Cevapla
  • Yeterli beslendiğin sürece boyuna bir etkisi olmaz. Kemik, kas ve yağ ağırlığı yerine vücut yağ oranını hesaba katmalısın. Senin yaşında %15 gayet ideal.

 6. Kesinlikle yanlış aslında seni aşağı doğru çeken kuvvet omuriliklerindeki boşluğu kapatır ve baskı uygular bu yüzden kas gelişimini tamamlamamış bir birey sadece sana aşağı doğru çeken hiçbir ağırlığa girmemelidir

  Cevapla
 7. abi 13 yaşındayım 65-70 arası kilom var , boyum 1.65 fitness koçunun verdiği ağırlıklarla çalışıyorum boyum etkilenirmi

  Cevapla
 8. Vallaha beyler genetikten genetiğe değişir ama Bodybuilding boyun uzamasını engellemez veya kısaltmaz. Şahsen başladığımda 15 yaşında 1.74 boyundaydım 1 sene sonrasında ise 1.81 boyuna geldim. Tükettiğiniz besinlerin kalitesine ve oranına göre hem kas kütlesi kazanırsınız hem de boyunuz uzar bu net bir şeydir. Ha birde günlük en az yarım litre süt içtim xD

  Cevapla
 9. 14 yaşındayım 1.76 boyum 88 kilom var vücut çalısıyorum yaklasık 4 5 kilo verdim boyum kısalır mı herkes kısalır diyor

  Cevapla
 10. Yaziyi okumayip “Boyum kisa kalir mi?” diye soran sakatlara soyluyorum; Gidin yaziyi okuyun, deli etmeyin adami. Boyunuz kisa falan kalmaz. 13 yasinda 1.40 boyum vardi, 2 senedir spor yapiyorum simdi 15 yasindayim 1.65 boyum var diyen arkadaslar; boyunuz zaten o yaslarda uzar. Yetiskin bir insanmis gibi 2 senedir spor yapiyorum, yok oram uzadi buram buyudu gibi sacma sapan yorum yapmayin. Akli basinda insanlar gelip suraya sorusunu sorsun, bosuna goruntu kirliligi yapmayin ki insanlar sorusuna cevap bulsun. (Klavyem US klavye rahatsiz olan arkadaslar kusuruma bakmayin.)

  Cevapla
 11. Lütfen cevap verin 13 yaşındayım spora başlamak istiyorum boyum zaten kısa 1.58 iyice kıs kalırmıyum nolur cevap yazın

  Cevapla
 12. Merhaba abi ben 15 yaşındayım boy 192 yani böyle ağırlık kaldirirsak hiçbir negatif etkisi olmaz demi çünkü baya uzun olmak istiomda cevaplarsan çok sevinirim teşekkürler simdiden

  Cevapla
 13. 14yıl 2 ay yaşındayım boyum 186 67.40 kiloyum vücut geliştieme ye yazılıp üçgen vücut yapmak için çalışacaktım boyumun uzaması dururmu yoksa uzamaya drvam edermi yazılıyımmı yazılmayımmı tereddütte kaldım sağlık öğretmenim uzamaz dedi 18 yaşlarda fln başla dedi yardım edin lütfen

  Cevapla
 14. BENİM BOYUM AİLEME GÖRE UZUN BU NEDEN OLABİLİR BİDE AYAĞIN BÜYÜK OLMASI BOYUNUN UZUN OLCAĞINA İŞARETMİ

  Cevapla
 15. Hocam 14yaşında bir erkek çocuğum. Evdeki dambılları yaklaşık 3-4 aydır kaldırmaktayım (omuz genişletmek için)(dumbıllar 1er kilo)(iri yarıyım zaten 1.67boya 64kilo)birkaç ay sonrasına kadar omuzlarım genişletecek(biraz daha sanki kasa yönelik ilerleme oluyor)devam etmeli miyim buna? Yoksa kemik gelisimine zararı olur mu ? Teşekkür ederim 🙂

  Cevapla
 16. 18 yaşındayım eğer vucut çalışırsam boyumun uzamasına yarar mı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 17. Ben 3 haftadir fitnessa gidiyorum agirlik calisiyorum hocada bana dediki agirlik calisma boyun uzamaz dedi bu yaşta 14 yaşındayim boyum 1.68 bende korkuyorum boyum uzamaz diye

  Cevapla
 18. Annem Protein tozlarıkas yapar fakat ilerde bırakınca kasların erir bi deri bi kemik kalırsın dedi ve su örneği verdi bak survivordaki nagihan doğal yapdıgı için kasları erimedi ve benim azım açık kaldı anlatamadım boşver dedim

  Cevapla
 19. 13 yaşındayım 42 kiloyum kick boks yapıyorum boyum kilom yüzünden uzamaz diyolar sizce uzarmı teşşekürler şimdiden

  Cevapla
 20. 15 yasindayim spora baslayacaktim ailem abim surekli boyun kisa kalir deyip gecistirdi.bugun spora yazilcaktim icmxe bir suphe vardi ya boyum kisa kalirsa diye. Bu suphe kalmadi İcimde .suan gonul rahatligiyla spora yazilabiliri.Allah sizden ve emegi gecenlerden razi olsun.Rabbim ne muradiniz varsa versn :D.

  Cevapla
 21. 13 yaşındayım gogus yayi kullandim bir sure sonra boy uzamam durdu yani aradigim cevap bu degil buraya bir bakarmisin abi boyumun uzamasi devam edermi yoksa boyle kalir mi

  Cevapla
 22. Boyum 1.75 18 yaşına girdim bu makaleyi okuduğumda 16 yaşındaydım vücut geliştirmeye başlayalı 2 3 ay olmuştu bırakmayı düşünürken bunu okudum devam ettim sonuç olarak boyum uzamadı ama vücudum şekil aldı,sonra 2016 kasım aralık gibi kick boksa gittim orda da ağırlık a devam ettim .Bu sene ygs den sonra bırakmak zorunda kaldım derslere odaklanmak için.Vücudum hakkında bilgi veriyim vücudum çok gelişmiş değil çünkü spor sonrası yemek yemek zor geldiğinden,proteinli az karbonhidratlı şeyler bişeyler yiyerek bir senede kendi çapımda bişeyler yaptım.Boyun çoğu genetik basket oynayın gerçekten faydası var.Oynayacaksanız da 21 dir potaya basket atmaca bunları oynamayın,hoplayıp zıplayıp basket atmaya çalışın uzama ihtimaliniz artar.ha bu arada VÜCUDA GİTTİĞİMDEN de pişman değilim eğer adam akıllı partnerim olsaydı spordan sıkılmaz 1 sene daha giderdim.

  Cevapla
  • Reis başladığında boyun kaçtı ben 16 yaş boy 1.60 felan yarın fitnes a yazılıcam

 23. Ben 14 yasindayim surekli kas calisiyorum bunun boyumla bir sıkıntı olurmu.
  cevap bekliyorum…

  Cevapla
 24. Kardeş sen buraya aradığımız sorunumu söylemeye geldin yoksa insanları aşalayıp siyaset yapmayamı geldin

  Cevapla
 25. 13 yasindayim 1.60 boyunda 75 kiloyum vücut çalissam boyumun uzamasinda bir sikinti olurmu
  Cunku kilolu cocuklarin boyu daha kisa kalir diyorlar peki vucut calisinca kas oda agirlik kilo demek boyumun uzamasinda bir sikinti olurmu cevap bekliyorum

  Cevapla
 26. bakın bayım yazınızı okudum ve tamamen hayal kırıklığına uğradım lütfen boy uzatma konusundada bir yazı yaın ve besinler uyku düzeni hakkında çünkü basketbol yapacaktım ve beni vazgeçirdiniz boyumun uzamasını istiyorum henüz 18 yaşındayım yardımcı olun bütçem sizin önerdiğiniz supplementlere uygun değil yardım edin,şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Ben 15 yasimdayim ve 13 yasimdan beri Basketbol yapiyorum boyum 2 senede 1.42 den 1.60 cm ye uzadi

 27. 16 yaşındayım ağırlık çalışıyorum boyum kı… şaka şaka, yazıyı okumayan andavallar sizin için yazıyı özetleyeceğim; =======>HAYIR.<======= Hadi şimdi gidin 2-3 kilo dambıl kaldırın çürüceniz otura otura.

  Cevapla
  • dogu adamı hasta etme 186cm boyundasın şükret 190cm ve 200 cm arası boy bir erkege yakışacak en ideal boylardır sen bakma türk milletine bizim türkler ufak tefek diye 186 cm boyu sakın uzun zannetme

  • Ben 17 yaşındayım ve ilk başta söyledikerin beni rahatlattı
   Ancak resmen suplement reklamı yapmışsın bu da gözümde güvenilirliğini düşürdü.Belki de bana bu sporu yaptırarak suplement satmaya çalıştığını düşündüm.Bir de günde 1-2kere protein shake içmek boya iyi gelebilir yazmışsın.Bu imajı tamamen sarstı.Kısacası yine araftayım kafamda deli sorular:(((

  • Hayır. Reklam yapmıyorum. Eğer büyüme çağında yeterli protein almazsan boyun kısa kalır. Ama eğer yeterli protein almıyorsan – ki bazı gençler çok iştahsız – protein tozlarıyla bu açığı kapatabilirsin. Eğer gıdalardan yeterli protein alıyorsan, protein tozu kullanmana gerek yok.

  • Sadece hurafe ; boyu uzun olup kas calistiktan sonra kisalan birini bul ben de inanayim aksine kas calismak makalede de oldugu gibi yararli korkma yani

  • Fitness da biri bana dedi boy uzamasını durduruyi kısaltıyor demedi bende inanmadım araştırdım tabiki kısaltmaz kim düşünebilir ki ?

Fikrinizi Bizimle Paylaşın