Vücut Geliştirme Çalışırken Nasıra Engel Olun

Eğer ciddi bir şekilde ağırlık çalışıyorsanız ellerinizde nasır oluşması kaçınılmaz olduğu gibi aynı zamanda gereklidir. Nasır cildin strese cevabıdır.

Kaslarımızı yük altına soktuğumuz zaman kaslarımız buna güçlenerek cevap verir. Aynı şekilde cildimiz strese uğradığı zaman o bölgedeki cilt kalınlaşır ve sertleşir. Bu duruma nasır denir.

Nasır aslında cildinizi daha fazla hasardan korur. Eğer nasır olmasa o bölgedeki cilt su toplar ve yırtılır. Nasır sadece çok fazla oluşursa kötüdür. Ağırlık çalışırken barı yanlış tutarsanız çok fazla nasır oluşur ve aşağıdaki önlemlerle aşırı nasır oluşumuna engel olabilirsiniz.

1) Barı doğru tutun

Nasırın çok fazla oluşmasında en önemli faktör barı yanlış tutmak. Nasır aşağıdaki harekelteri yaparken oluşur:

 • Deadlift
 • BB Row
 • Barfiks
 • Romen Deadlifti

Yani barı veya ağırlığı kendinize doğru çektiğiniz, çekme hareketleri nasıra neden olur.  Bu çekme hareketlerini yaparken barı avuç içinize yakın bir noktada tutup parmaklarınızla kavrarsanız, ortada bir kıvrım oluşur ve  ağırlığı kaldırdığınız sırada bar yerçekimi etkisiyle aşağı doğru kaymaya çalışacağı için arada kalan kıvrım bar ve parmaklarınız arasında ezilir. Böylece zamanla çok fazla miktarda nasır oluşur.

Buna karşılık eğer barı parmaklarınızın hemen altında tutup, kavrarsanız ağırlığı kaldırdığınız sırada bar daha aşağı kayamaz çünkü zaten oradadır.

bar tutuş

Resimde görüldüğü gibi, barı soldaki şekilde, parmaklarınıza yakın tutarak kavrarsanız nasır oluşumunu en aza indirirsiniz.

Ama unutmamak gerekir ki barı sağdaki şekilde yani avuç içinize yakın tutmak daha güvenli olacaktır ve barın elinizden kaymasını engelleyecektir.

Eğer çok yüksek bir ağırlıkla 1 veya 2 tekrar yapacaksanız veya yarışmadaysanız barı bu şekilde (sağdaki gibi) tutabilirsiniz. Ama çalışmalarınızda nasır oluşumunu en aza indirmek için soldaki tutuş şeklini kullanın.

2) Pudra Kullanın

Eğer dikkatinizi çektiyse halter müsabakalarında sporcular kaldırıştan hemen önce pudra kullanırlar. Magnezyum karbonat adı da verilen bu pudra elinizi kuru ve sıkı tutar. Pudrayı çalışmaya başlamadan önce ve sonra da her harekete başlamadan önce kullanmalısınız.

3) Nasırlarınızı zımparalayın

Asla nasırlarınızı kesmeyin, ısırmayın veya oynamayın. Sadece ayda 2 kez süngertaşı veya ayak zımparasıyla zımparalayın. Ama çok sert zımparalamayın yoksa çevredeki deriye de zarar verebilirsiniz. Ayrıca bu zımpara işleminden sonra 2 gün çekme hareketlerinden uzak durun.

4) Nemlendirici kullanın

Eğer cildiniz çok kuruysa nasır oluşumu ve çatlaklar çok daha kolaylaşabilir. Bu yüzden günde bir kez nemlendirici kullanmanız sizin için iyi olacak ve nasırlara bir miktar engel olacaktır.

Vücut Geliştirme ve Nasır

5) Eldiven kullanmayın!

Spor salonuna çalışan insanların büyük bir kısmının eldiven kullandığını görüyorsunuzdur. Ama elviden kullanımının ciddi bir ağırlık çalışmasında yeri yok. Bunun için birkaç sebep sayılabilir.

 • Barı tutuşunuzu zayıflatır.
 • Barın etkili çapını artırır.
 • Ve barı tutmayı zorlaştırır.

Eldivenleri sadece eğer elinizde ciddi bir yara varsa ve bu yara hareket engel oluyorsa kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılar

None found

 1. Eldiven kullanmayın demişsiniz ama boş yapmışsınız bence. Eldiven kullandıktan sonra daha rahat ettim.

  Yanıtla
  • Ben peçete kullanıom az miktarda elimin terini ve nasırı azcık azaltıyor ve bileklerim dana gibi oldu

Fikrinizi Bizimle Paylaşın