Vücut Geliştirme ve Mastürbasyon

Mastürbasyon konusu pek çok insanın aklına takılıyor ama tabi ki insanlar bu konuyu sormaya utanıyorlar. Cinselliğin ayıp karşılandığı bir toplumda böyle konular genel olarak hasır altı ediliyor. Her konuda olduğu gibi mastürbasyon konusunda da bir sürü yanlış bilgiler dolaşıyor. Bu yazıda mastürbasyonun vücut geliştirmeye etkisi hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğreneceksiniz.

mastürbasyon

Mastürbasyon, cinselliğin doğal, sağlıklı ve normal bir parçasıdır. Ne yazık ki toplumda mastürbasyon yapmanın ayıp ve günah karşılanmasına bağlı olarak (yani bilimsel değil) mastürbasyonun çeşitli zararları olduğuna dair uydurma bilgiler dolaşıyor ama bunların hiçbiri doğru değil. Mastürbasyonun vücuda psikolojik ve fizyolojik olarak hiçbir zararı yok. Mastürbasyon şunu yapar, bunu yapar, şuna neden olur gibi uydurma şeylere asla kulak asmayın. Tam aksine ispatlanmış pek çok faydası bulunuyor. Bunları sıralarsak:

 • Stresi azaltır.
 • Cinsel ilişkiye giremeyen insanlar için bir alternatiftir.
 • Uyumanıza yardımcı olur, uykusuzluk çekenler için özellikle önemli.
 • Erkeklerde prostat kanserini engeller.
 • Gerçek cinsel ilişkideki performansı arttırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kendinizi daha iyi ve mutlu hissetmenizi sağlar.
 • Mutluluk hormonu olan Dopamini arttırır.
 • En güvenli cinsel ilişki yoludur.
 • Cinsel gelişimi sağlar ve özgüveni arttırır.

İstediğiniz kadar mastürbasyon yapmakta özgürsünüz. Peki “çok fazla mastürbasyon” diye bir şey var mı? Aslına bakarsanız mastürbasyon sadece “mastürbasyon yapmak için yaşamak” seviyesine ulaştığı an zararlı olabiliyor yani günlük aktivitelerini mastürbasyon yapmak adına erteleyecek kadar çok mastürbasyon yapan insanlar için sorun. Onun dışında günde birkaç kez mastürbasyon yapmanın bir zararı yok.

man-with-sports-drinkAyrıca bir sorun da mastürbasyon yapmanın ayıp ve günah karşılandığı toplumda bunu yapan insanlar, özellikle de kadınlar, suçluluk duygusuna kapılabilir ama tabi bunun da çaresi eğitim.

Vücut geliştirmeyle ilgisine gelirsek, sağlık için iyi bir şeyin spor için kötü olması da düşünülemez. Mastürbasyon yapmanın vücut geliştirmeye hiçbir yan etkisi veya zararı yok.

Öncelikle mastürbasyon yapmanın vücutta gerekli protein veya mineralleri azalttığı söyleniyor ama bu tamamen yanlış. Çünkü ortalama bir mastürbasyondan sonra protein veya mineral kaybı çok az. Ortalama bir mastürbasyondan sonra protein kaybı 0.171 gram, magnezyum kaybı 0.374 mg, potasyum kaybı 3.71 mg ve çinko kaybı da 0.561 mg (1).

Bunlar da tabi ki tamamen önemsiz rakamlar. Ayrıca mastürbasyon yapmanın testosterone yani erkeklik hormonu üzerinde bir etkisi yok. Ne arttırıyor, ne de azaltıyor (2).

Dikkat etmeniz gereken tek nokta mastürbasyondan sonra prolaktin hormonunun yükselmesi ve 1 saat yüksek kalması (2). Bu da kişiyi uykulu hale getiriyor. Bir çok kişi bu şekilde performans düşüklüğü yaşamadan çalışıyor ama kendiniz için deneyip görmeniz en iyisi. Eğer performans düşüklüğü yaşarsanız, çalışmanın 1 saat öncesine kadar mastürbasyon yapmayın. Ama bu da büyütülecek bir şey değil. Performans kaybı olsa da önemsiz bir kayıp olacaktır.

Ve mastürbasyon bir kolunuzu diğerinden daha kaslı yapmaz. Kas yapmak için, kasların belli bir yük altına girmesi gerekir ve mastürbasyon yapmak da bunu sağlamaz.

Sonuç olarak, suçluluk duymadan ve korkmadan mastürbasyon yapabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

1) Owen, D. H.; Katz, DF (2005). “A Review of the Physical and Chemical Properties of Human Semen and the Formulation of a Semen Simulant”. Journal of Andrology 26 (4): 459–69. doi:10.2164/jandrol.04104PMID 15955884.

2) Krüger T, Exton MS, Pawlak C, von zur Mühlen A, Hartmann U, Schedlowski M. Neuroendocrine and cardiovascular response to sexual arousal and orgasm in men. Psychoneuroendocrinology. 1998 May;23(4):401-11.

Benzer Yazılar

None found

 1. Mastürbasyon dinen günah, hatta peygamber efendimizin şöyle bir hadisiİstimna
  ” (mastürbasyon) yapanların ahirette elleri hamile olacak ve ondan hak talep edecek, şikâyet edecek.” diye. Yazık günah namaz kılıp hayırlı bir iş arayıp evlenmeye bakın. Yazılanlara dinen değindim. Selamla

  Cevapla
  • >>> Özgür Doğan

   Kardeşim bende kas calisiyorum ama sen asil olan obur dunyan icin bakicaksin işlere vucut nekadar kasli saglikli olursa olsun elbet birgun o vucudundan kopacaksn ona gore onmelini al kardeşim

  • >>> Hakan

   bak guzel kardesim eğer zina yapıcak durumdaysan dinen mastürbasyon yapmak gerekli hz muhammed peygamberin oyle bir hadisi yok ayrıca bir insan ihtiyacını nasıl giderecek? zine yasak masturbasyon yasak ne yapmıs bu adam

  • >>> isimsiz

   Zina yasak ama masturbasyon çok çok zor durumlarda kaldığınız zaman yapabalilirsiniz diğer türlü çok günah

 2. Amerika da yapılan araştırmalarda testonun artmasını sağladığı cıktı ortaya ama siz ne yükselir nede düşer dermişsiniz

  Cevapla
 3. Mastürbasyon kas gelişimini engelliyor diyenler seks de yapmasın o zaman çünkü boşalmada çıkan içerik mastürbasyon da çıkan içerikle aynı. Ama enerji kaybı konusunda çalışma öncesi mast. yapmamak daha iyi.

  Cevapla
 4. Vucut geliştirme ve seks deseydiniz daha mantıklı olurdu başlık. Buradan yazarın,(kaynak) masturbatör olduğunu anladım şahsen:) (toplum olarak ayıplamamızı yapalım.:))

  Ben ciddi olarak tüm gün süren bir performans düşüklüğüne neden olduğu kanaatindeyim. Kendi performansını sporda net olarak bilen biri olarak bunu prolaktine bğalayamıyorum bir türlü. Dikkat çekici bir noktada ereksiyon da kaybedilen madddelerin ZMA suplementinde bulunuyor olması. seks sonrası ZMA takviyesi, Testo seviyesinde de bir değişiklik yok ise, mantıklı olacak.

  Doğada seks demek, kazanmak demek. Vucut kazanmamalı, savaşlamalı sürekli katabolik evresi devam etmeli, upgarede etmeli kendini bakış açısı ile, spor günü seks mantıklı gelmiyor.

  Cevapla

Yorum yapın