Whey Protein Tozu ve Yararları

Spor yapan ve vücudundaki kas kütlesini arttırarak, daha sağlıklı olmak ve daha güzel bir görünüme ulaşmak isteyen hemen hemen herkes, gıda takviyeleri ve whey protein tozu kullanımıyla ilgili bir takım bilgilere sahiptir.

Beslenme programınızda kullanacağınız gıda takviyesine karar vermeden önce, özellikle kas gelişimi için gerekli beslenme kurallarını güzelce araştırmak gereklidir. Whey protein tozu tüketiminin, vücudumuza ne gibi faydalar sağladığını hep birlikte inceleyelim.

Kas Gelişimi İçin Whey Protein Tozu!

Hiç kuşku yok ki, kas gelişimi için doğru beslenme, doğru antrenman programlarını uygulamak kadar gerekli ve önemlidir. Özellikle antrenman sonralarında, kas yapısının gelişimi ve onarımı için protein vazgeçilmezdir.

Yani kısaca, “Kas kütlemi nasıl arttırabilirim?” sorusunun cevabı şu şekildedir:

 1. Ağırlık antrenmanları yapmak ve bu antrenmanları kademeli bir şekilde zorlaştırmak.
 2. Daha çok protein tüketmek.

Protein tüketimi için ise kısaca şunları söyleyebiliriz:

 1. Antrenman yaptığınızda, kaslarınız bu antrenmanın uyguladığı baskı altında deformasyona uğramaktadır.
 2. Vücudunuz bu baskıyı kaldırabilmek için, zarar gören kas hücrelerinin ve bu bölgede bulunan liflerin onarımını gerçekleştirmeye çalışacaktır.
 3. Kas hücrelerinin onarımı ve sağlamlaştırılması için vücudun gerek duyduğu madde ise proteindir. Çünkü protein, kas oluşumunu sağlayan ana maddedir.

Yeterli Miktarda Protein Alıyor Musunuz?

Kas oluşumu ve gelişiminizi arttırmak istiyorsanız, beslenme programınızın protein açısından zayıflık yaşıyor olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Peki, siz her gün vücudunuzun ihtiyacı olan yeterli miktarda proteini tüketebiliyor musunuz?

Gerekli gelişimin sağlanabilmesi için, kilogram olarak vücut ağırlığınızın karşılığının, yaklaşık 1,5 – 2 katı kadar gram protein tüketilmesi gereklidir. Yani 70 kilogram ağırlığında bir kişiyseniz, günlük ortalama 100 – 150 gram protein tüketmeniz gerekir. Bu kurala uyabiliyor musunuz?

Sağlıklı yemekler yemek ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek, zaman zaman kişileri zor durumlarda bırakabiliyor. Hele ki konu; her gün doğru miktarlarda protein, karbonhidrat ve yağ tüketimi olduğunda, durum biraz daha zor olabiliyor ve bu sebeple daha çok dikkat edilmesi gereken bir hal alıyor.

Bu sebeple, whey protein tozu ile hazırlanan karışım, bu camiada bir hayli popülarite kazanmış durumdadır. Eğer gün içinde yeterli miktarda protein tüketemiyorsanız, protein tozu ile hazırlayacağınız karışımı tüketerek, almanız gereken miktardaki protein tozunu, çok pratik bir şekilde alabilir ve bu sayede metabolizmanızın sağlıklı ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Whey Protein Tozu Faydaları

Yapılan araştırmalarda; gün içinde aynı miktar kalori alan ve aynı kiloya sahip iki kişiden, daha çok protein tüketen kişinin, metabolizma hızının daha yüksek olduğu, daha yüksek oranda kas üretimi gerçekleştirebildiği ve daha hızlı yağ yakımı sağlayabildiği görülmüştür.

Whey Protein Tozu Mu, Kaliteli Yiyecekler Mi?    

Doğrusunu söylemek gerekiyor ki, eğer gün içinde almanız gereken proteini, tükettiğiniz sağlıklı gıdalardan karşılayabiliyorsanız, gıda takviyesi kullanmanıza pek de gerek kalmayacaktır. Burada önemli olan nokta, ihtiyacınız olan protein miktarı ve tüketiyor olduğunuz besinlerdeki proteinin kalitesi ve miktarlarının nasıl olduğudur.

Protein içeriği yüksek ve kaliteli olan besinlere bir kaç örnek vermek gerekirse:

 • Yumurta
 • Süt
 • Yağsız Et
 • Balık
 • Kuru yemiş ve fasülye çeşitleri
 • Soya

Ancak ne kadar önem veriyor olsanız da, gün içinde ortalama 150 gram protein tüketimini yalnızca yukarıda saydığımız besinler ile karşılamak bir hayli zordur. Size tavsiyemiz, eğer imkanınız ve zamanınız varsa, tabi ki de gerekli proteini besinlerden almanızdır. Ancak bu durum çok zor ve hatta bir çok kişi için imkansız olduğundan, whey protein tozu tüketerek bu açığı kapatabilirsiniz.

Proteini gıda takviyesi olarak normal besinlerden ayıran tek fark, hazırlaması daha pratik olmasıdır. Bu sebeple zaman ve benzeri sorunları olan kişiler için oldukça faydalıdır ve yiyeceklerden aldığınız protein ile bir farkı bulunmamaktadır.

Protein Tozu Karışımı Nasıl ve Ne Zaman Tüketilmeli?

Akla gelen ilk sorulardan bazıları şunlardır:

 1. Protein tozunu süt ile mi su ile mi karıştırmak gereklidir?
 2. Gün içinde ne zaman tüketmek gerekir?

Eğer hızlı bir şekilde tükettiğiniz proteinin sindirilmesini istiyorsanız, size tavsiyemiz karışımınızı su ile hazırlamak olacaktır. Çünkü süte göre, suyla karıştırmak, midedeki sindirimi hızlandırarak daha çabuk ve kolay etki görmenizi sağlayacaktır.

Fakat, midenizde süte karşı herhangi bir rahatsızlık bulunmuyorsa ve sindirim için aceleniz yoksa, özellikle sabahları günün ilk saatlerinde, süt ile karışım hazırlayarak da tüketebilirsiniz.

Protein tüketimi için günün en uygun saatlerini merak edenler içinse cevabımız, tahmin edilebileceği üzere, sabahları ve / veya antrenmanlardan sonra olacaktır.

Sabahları vücudunuz, bütün gece hiç bir şey tüketmediği için, yüksek ihtimalle proteine ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca gün içinde, vücudunuzdaki faaliyetlerin tam anlamıyla düzenli olarak gerçekleşebilmesi adına erken saatlerde protein tüketmek, sağlığınız açısından size büyük fayda sağlayacaktır.

Antrenmanlardan sonra, kaslarınız bir hayli yorulacağı ve zarar göreceğinden, onarımın gerçekleştirilmesi için gerekli proteini bir an önce almak gerekmektedir. Bu sebeple idmanınız bittikten hemen sonra, gerekli miktarda whey protein tozunu, su ile karıştırarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Whey Protein Tozunun Yararları

 1. Hızlı sindirilebilme ve bu sayede vücudun hızlıca bu etkiyi görebilmesi
 2. Hızlı ve pratik bir şekilde hazırlanıp tüketilebiliyor olması
 3. Yüksek protein içeren bir çok kaliteli yiyeceğe göre daha uygun fiyatta olması
 4. Yüksek miktarda ve kaliteli protein ve amino asit içeriğine sahip olması
 5. Karbonhidrat ve yağ içeriğinin çok az olması

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

 1. Hocam merhabalar. ben haftanın 3 günü ağırlık 3 günüde hiit antrenmanı yapıyorum. protein tozunu haftanın her günü sabah uyanır uyanmaz ve spordan hemen sonra mı almalıyım yoksa sadece ağırlık çalıstığım günler almam yeterli mi öneriniz nedir? Bir de L karnitin almayı düşünüyorum yağ yakımını hızlandırmak açısından ve karnitini sadece hiit antrenmanı yaptığım günler kullanmayı düşünüyorum bu konuda sizin fikriniz nedir onu da mı her gün almamı önerirsiniz? Teşekkür ederim ilginize

  Yanıtla
  • Karnitini her gün al. Protein tozunu da günlük proteini eksik aldığın günler al. Özellikle de çalışmadan hemen sonra almanı tavsiye ederim.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın