Protein Tozu Zararları

whey proteinProtein tozlarını sadece vücut geliştirme veya ağırlık çalışanlar değil, sporla uğraşan pek çok insan kullanıyor ve gayet makul bir nedenle: Bu ürünler performansı arttırıyor ve vücudun protein ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılıyor. Üstelik whey ve kazein protein tozu yararları saymakla bitmiyor. Sadece atletik performansa değil, vücuda da bir sürü faydası var.

Ama tabi ki insanlar protein tozunun zararları nelerdir ya da whey protein zararları neler diye merak ediyor. Çünkü protein tozları bir ilaç sanılıyor. Oysa protein tozu sütten elde edilen bir “besin”. Bu tüm sporcu besinleri için geçerli. Protein tozunun marketten satın aldığınız herhangi bir gıdadan hiçbir farkı yok.

Yediğiniz her gıda, içtiğiniz su da dahil olmak, faydalarının yanı sıra zararları da beraber getirir. Mesela pet şişeyle satın alıp, içtiğiniz su kötü şartlarda hazırlanmış, mikroplu olabilir. Satın aldığınız et sağlıksız koşullarda hazırlanmış olabilir. Marketten satın aldığınız hemen hemen bütün gıdaların içine yapay maddeler eklenir.

Kanser, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve daha pek çok soruna neden olan şekerle, trans yağlarla doldurulmuş çikolata, bisküvi veya hamur işlerini marketten alıp hiçbir sorun etmeden yiyen insanlar nedense iş protein tozuna gelince “acaba sağlıklı mı?” diye düşünüp dururlar. Günde 2 paket sigara içen insanlar sağlıksız diye protein tozu kullanmak istemezler.

Peki potansiyel olarak protein tozu zararları nelerdir?

Protein Tozu Zararlı Mı

healthy-drinkYüksek protein tüketiminin kemik erimesi veya böbrek sorununa neden olduğu efsaneleri yaygın. Oysa bunlar tamamen gerçek dışı. Bu yazıda 2. maddeyi okuyabilirsiniz. Kaldı ki bunlar da günlük yüksek miktarda protein alımıyla bağlantılı olduğu iddia edilen şeyler. Yani yüksek proteini en doğal besinden almanız veya protein tozundan almanız arasında bir fark yok.

Protein tozu sütten elde edildiği için, süt içtiğiniz zaman yaşayabileceğiniz her sorunu protein tozu kullanarak da yaşayabilirsiniz. Özellikle de süte alerjiniz varsa veya laktoz intoleransınız varsa. Genel olarak protein tozları aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

#1 Protein tozu alerjiye neden olabilir

Gıda alerjisi, belli bir protein vücudunuzdaki bağışıklık sistemini harekete geçirince ortaya çıkar. Bebeklerde ve çocuklarda daha yaygın olsa, gıda alerjisi yetişkinlerde de görülebilir. Sütten elde edilen whey veya kazein protein tozu bazı kişilerde alerjiye neden olabilir ve bu da mide bulantısı, ishal gibi sorunlara neden olur.

Süt içtiğiniz zaman bu sorunlarla karşılaşıyorsanız whey veya kazein protein tozu kullanmayın.

#2 Protein tozu laktoz intoleransı olan kişilerde sindirim sorunlarına yol açabilir

Bazı kişiler süt içtikleri zaman sindirim sorunu yaşar. Çünkü bu kişilerin bağırsaklarında sütün içinde bulunan laktozu (süt şekeri) sindirecek enzimler çok az bulunur veya hiç bulunmaz. Bu enzim olmadan laktoz sindirilemez ve bunun yerine bağırsaklardaki bakteriler tarafından yenir ve bu da gaza neden olur. Diğer semptomlarsa karın ağrısı, mide bulantısı ve ishaldir.

Laktoz intoleransı olan kişiler konsantre yerine izole whey proteinlerini kullanarak bu sorunu en aza indirebilirler.

#3 Protein tozu çok fazla kullanılırsa böbrek hastaları için zararlı olabilir

dumbell-wheyEğer sağlıklıysanız ve böbreklerinizde sorun yoksa normalden fazla protein tüketmenizde herhangi bir sakınca yok. Ama böbreklerinizde zaten bir hastalık varsa o zaman aşırı protein tüketimi böbreklerinize zarar verebilir ve durumunuzu kötüleştirebilir.

Aşırı proteini gıdalarla da alsanız, protein tozu olrak da alsanız sonuç aynı olur. Ama protein tozunu kullanmak kolay olduğu için fark etmeden dozu aşabilirsiniz. Eğer böbreklerinizde bir sorun varsa günlük protein tüketiminizi çok iyi takip edin. Gıdalardan ne kadar protein aldığınızı hesaplayın ve protein tozunu ona göre kullanın.

#4 Kalitesiz protein tozları ağır metaller içerebilir

Bu maddede saydıklarım saygın firmaların sattığı ve orijinal ürünler için geçerli değil. Ama kalitesiz üretilen ve sahte protein tozları belli bir standart kalitesine sahip olmadığı ve üretici tarafından kalite kontrolüne sokulmadığı için sağlığa zararlı kadmiyum, arsenik veya bakır gibi ağır metalleri içerebilir. Bu metaller zamanla dokularda birikip kronik toksisitiye neden olabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, protein tozlarınızı güvenilir yerlerden satın alın ve güvenilir markaları tercih edin. En kaliteli protein tozu veya en iyi protein tozu markası diye bir şey olmasa da bu yazıda bizim seçtiğimiz en iyi 5 ürünü öğrenebilirsiniz.

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı

Kilo almak yani yağlanmak günlük yediğiniz toplam kaloriyle alakalı. Mesela günlük 2500 kalori harcıyorsanız ve 3000 kalori alıyorsanız kilo alırsınız. Bu 3000 kaloriyi hangi kaynaktan aldığınızın bir önemi yok. Ama protein tozları çok düşük kalori içerir ve bu yüzden günlük kalori kotanızı doldurmada fazla etkili olmazlar. Bu nedenle protein tozu kilo aldırır mı diye korkmanıza gerek yok. Ve kilo almak için protein tozu yerine karbonhidrat tozlarını kullanın.

Sonuç olarak vücut geliştirmek için illa protein tozu kullanmanız gerekmiyor ama kullanmanız performansınızı bir ölçüde arttıracaktır. Ama protein tozu kullanmadan da çok güzel bir vücut yapabilirsiniz. Bunda şüphe yok.

Yazıyı Paylaş

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

guest
27 Comments
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments