Deri Sarkması

Şişmanlık sorunuyla boğuşup sonunda zayıflamayı başaran insanlar genellikle aynı derecede kötü bir kozmetik sorunlar karşı karşıya kalıyor ve bu da “deri sarkması”. Sağlık ve güzel gözükmek için zayıflayan kişi bu durum yüzünden kendisini haklı olarak kötü hissedebiliyor. Ve tabi yaşayanlar için kötü bir durum.

Zayıflama sonrası deri sarkması çeşitli önlemlerle azaltılabiliyor ama en önemli rolü genler oynuyor. Bazı kişiler yağ oranlarını çok aza indirseler bile hala derileri sarkık kalıyor ve bu durumda ameliyattan başka çare kalmıyor. Bana bu konuda çok soru geldiği için yazmayı uygun buldum.

Deri Sarkması

Deri Sarkmasının Nedenleri

Zayıfladıktan sonra ne kadar deri sarkması olacağı çeşitli faktörlere bağlı

1) Yaşınız kaç? Yaşlandıkça cildin elastikliği azalır.

2) Kaç sene kilolu kaldınız? Ne kadar uzun süre deriniz gergin kaldıysa tekrar küçülmesi o kadar zor olur.

3) Kaç kilo aldınız? Deriniz ne kadar gerildiyse eski haline dönmesi o kadar zor olur.

4) Ne kadar hızlı kilo aldınız? Tahmin edebileceğiniz gibi çok hızlı kilo alırsanız zayıfladıktan sonra deri sarkması fazla olur.

5) Ne kadar hızlı kilo verdiniz? Eğer yavaş kilo verirseniz cildiniz tekrar ufalmak için vakti olur. Ve deri sarkması azalır. Çok hızlı kilo verirseniz cildiniz ufalacak vakti bulamaz. Şok diyetlerden veya çok düşük kalorili diyetlerden uzak durun. Haftada maksimum 1 kg verin.

6) Genleriniz? Kimi insanların derisi çok esnektir ve kısa sürede çok kilo verse bile normal haline döner. Kimilerininki ise aksine uzun sürede az kilo verse bile sarkık kalır.

7) Beslenme! Nasıl beslendiğiniz cildinizin esnekliğini önemli ölçüde belirler. Bol su içmeli ve Omega 3 yağ asitleri, A vitamini, E vitamini ve çinko yönünden zengin beslenmelisiniz

Vücut Yağ Oranı

Vücut yağ oranı kişinin vücut ağırlığının yüzde kaçının yağdan oluştuğunu ifade eder. Mesela %10 yağ oranına sahip bir erkek resimde gördüğünüz gibi belirgin kaslara sahip olur. Şişman insanlar zayıflarken belli oranda kas kaybına da uğrar. O yüzden normal kilolarına indikleri zaman bile vücutlarında hala fazla yağ olabilir. İsterseniz şöyle anlatayım:

Vücut Yağ Oranı

Diyelim ki 1.80 boyunda bir adam var ve kilosu da 80. Vücut yağ oranı %10. Yani vücudunda 8 kilo yağ var ve kaslarıyla beraber yağsız vücut ağırlık 72 kg. Sonra bu adam bir şekilde 50 kilo aldı. 130 kilo oldu. Ve kilo vermeye karar verdi. Sıkı bir diyet yaparak 50 kilo verdi ve tekrar 80 kiloya indi. Ama o da ne? Eskisi gibi baklavaları yok ve göbeği hala yağlı… Neden?

Çünkü adam diyet yaparken verdiği 50 kilonun hepsi “yağ” kilosu değil. Bir kısmı kas kilosu. Örneğin 50 kilonun 40 kilosu yağ ve 10 kilosu da kas olsun. Böylece adamın 72 kilo olan yağsız vücut ağırlığı 62 kiloya düşmüş oldu. Ve vücut ağırlığı da 80 kg. Yani eskiden 80 kg olmasına rağmen vücudunda 8 kg yağ varken şimdi yine 80 kilo olmasına rağmen vücudunda 18 kg yağ var! Ve yağ oranı da %22,5

Böylece bu kişi eski kilosuna düşmesine rağmen hala yağlı bir vücuda sahip olduğu için “bende deri sarkması var” zannedebilir. Oysa bu kişinin yapması gereken ya bir süre vücut geliştirme çalışıp 10 kilo alarak kaybettiği kas miktarını geri kazanıp sonra yavaş yavaş kay kaybetmeden yağlarını eritip, yağ oranını %10’a indirmek veya 80 kilo olmasına rağmen diyete devam ederek daha fazla yağ eritip ideal yağ oranına erişip sonrasında kas yapmak.

Aynı şekilde bir insan %40 yağ oranından %20 yağ oranına düşebilir ama hala vücudunda önemli miktarda yağ var ve kişi bunları “deri sarkması” sanabilir.

Eğer deri sarkması sorununuz varsa en mantıklısı yağ oranınızı %5-6’lara kadar indirmek. Bu oranda deri sarkması olması imkansız değil (aşağıdaki resimdeki gibi) ama ender görülen bir durum. Bu yağ oranına indikten sonra 1 sene boyunca bu oranda kalın ve derinizin ufalması için zaman tanıyın. Daha sonra eğer hala sarkık deri varsa yapmanız gereken “kas yaparak” o boşluğu doldurmaya çalışmak. Aynen bir balonun şişmesi gibi.

Deri Sarkması

Eğer bu da işe yaramadıysa ameliyattan başka çare kalmamış demektir. Karın gerdirme ameliyatı sorununuza çare olacaktır ama son çözüm olarak düşünülmeli.

Sonuç

Yavaş kilo vererek, kilo verirken yüksek protein tüketip ağırlık çalışarak kas kaybını en aza indirerek ve iyi beslenerek zayıfladığınız zaman deri sarkmasını en aza indirebilirsiniz. Zayıfladıktan sonra yağ oranınızı yaklaşık %5’e indirin ve 1 sene orada kalın. Hala deri sarkması varsa o bölgeyi kasla doldurun ve hala sorun çözülmüyorsa ameliyattan başka çare kalmamış demektir.

Deri Sarkması

 

Deri Sarkması

 

Yazıyı Paylaş
guest
40 Comments
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments