Set ve Tekrar Ne Demektir ?

Her sporun kendine özgü terimleri, kelimeleri, kısaltmaları vardır. Bir de tüm sporlar için ortak olan ifadeler vardır. Set ve tekrar bir çok spor dalının antrenmanında ortaklaşa kullanılan bir ifadedir.

Tekrar Ne Demektir?

Bir egzersiz hareketinin her yinelenişi bir tekrarı oluşturur. Örneğin çömelip kalkma (squat) hareketini düşünelim.

Hareketi tanımına uygun, doğru şekilde yaptığımız her defasında “bir tekrar” yapmış oluruz.

Ayakta başlayıp, çömelip yine ayağa kalkmak bir, bunu 5 kere ard arda yapmak 5 tekrar oluşturur.

Set Ne Demektir?

Bir egzersiz sırasında ara vermeden, dinlenmeden yapılan tekrarlardan oluşan her bir bölüme set denir.

Set sayısı yapılan tekrar sayısından bağımsızdır. 5 tekrarlık bir set olabileceği gibi 300 tekrarlık bir set de olabilir.

Ancak hareketin yapımına ara verilmesi ya da hareketin bitirilip başka bir harekete geçilmesiyle birlikte set sona erer.

Mesela 5 tekrar yaptınız ve ara verdiniz. Bu bir seti bitirdiğiniz anlamına gelir. 60 saniye dinlenip yeni bir sete başlarsınız ve bu da ikinci settir.

Birçok egzersiz birden fazla setle yapılır, iki set arasında bırakılan kısa toparlanma süresine “set arası” ya da “set arası dinlenme” denir.

Egzersiz planlarında set ve tekrar genelde açıkça yazılmaz ve kısaltmak için sadece set ve tekrar değerleri yazılır; 4×25, 3×10..gibi.

Set ve Tekrar Örnekleri

Unutulmaması gereken, setlerin önce, tekrarların setlerden sonra yazıldığıdır.

Aradaki çarpı işareti hem set ve tekrarı birbirinden ayırma işlevi görüyor hem de toplamda hareketin kaç tekrar yapılacağını gösteriyor.

3 Set 15 Tekrar Ne Demektir?

Bir hareketi ara vermeden 15 tekrar yapıp, belirli süre dinleneceğiz (mesela 60 veya 120 saniye) ve sonra tekrar 15 tekrar yapıp, yine dinleneceğiniz ve son olarak yine 15 tekrar yapacağınızı ifade eder.

Bu şekilde 15 tekrardan oluşan 3 seti bitirmiş olursunuz.

3X12 Ne Demektir?

Daha önce söylediğim gibi önce yazılan 3 set sayısını, 15 ise tekrar sayısını ifade eder.

Set ve Tekrar Ne Demektir?

Bir de örnek verelim: Diyelim ki 3×15 şınav (setler arası 1 dakika dinlenilecektir) yazan bir yazıda anlatılmak istenen; şınav pozizyonu alındıktan sonra doğru şekilde 15 iniş kalkış yapılmasıdır.

Daha sonra hareketi bırakıp 1 dakika boyunca dinlenmek, geçen bir dakika sonunda bir kere daha şınav pozisyonu alınarak 15 tekrar daha yapıp yine dinlenmek ve son sette yine 15 tekrar yapılmasıdır.

Benzer Yazılar

Fikrinizi Bizimle Paylaşın